Leczenie kręgosłupa

  • Strona Główna
  • Kontakt
Home Archive for 2014

Model codziennego funkcjonowania (np. wielogodzinna praca) wielu z nas nie pozwala na zaspokojenie najważniejszych potrzeb organizmu, od pożywienia po odpowiednią aktywność fizyczną, a pogłębiamy to dodatkowo przez niewłaściwą postawę podczas pracy czy odpoczynku. Dochodzi w tym przypadku bardzo często do narastających przypadków chorób narządu ruchu, zwłaszcza, jeżeli chodzi o kręgosłup. To tutaj zaczynają się najczęstsze przyczyny dolegliwości nawet te, które z pozoru nie mają nic z kręgosłupem wspólnego. Jeżeli nie będziecie nic robili w tej materii objawy te mogą przyjąć charakter postępujący i nieleczone mogą prowadzić do niepełnosprawności. W procesie rehabilitacyjnym skutecznymi technikami masażu tkanek głębokich są techniki oparte na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym bądź tak zwanych punktów spustowych.

Masaże terapeutyczne mają działanie miejscowe, których celem jest likwidacja istniejących objawów, poprawy i ich ukrwienia lub systematycznej profilaktyki. Techniki masażu są bezpieczne dla pacjenta, a wskazaniami do wykonywania tej formy masażu będą schorzenia narządu ruchu, którym towarzyszą zmiany w obrębie układu mięśniowo powięziowego. Masażu tkanek głębokich powinien być wykonywany powoli, tak, aby tkanki mogły odpowiednio zareagować i ulec odkształceniu, oraz aby sprawnie i szybko „odczytać”, jakie informacje przekazuje ciało pacjenta. Zaletą tego rodzaju masażu wbrew pozorom nie polega na użyciu dużej siły, to zdecydowanie pozwala fizjoterapeucie na uniknięcie urazów i przeciążeń kciuków bądź palców. Wystarczy, że terapeuta wykorzysta ciężar własnego ciała oraz pracę nóg w sposób płynny i bez zbędnych ruchów.

Bardzo ciekawą i skuteczną metodą jest łączenie technik masażu tkanek głębokich z innymi formami masażu, sportowym, klasycznym czy relaksacyjnym takim jak fotel Kennedy - szerzej o tej metodzie przeczytacie tutaj: http://www.centrumreh.pl/masaze_terapeutyczne_kregoslupa. Dodatkowo i masażysta i pacjent wzbogaca swój warsztat pracy o efektywne techniki.

W dziale medycyny mającej zastosowanie w fizjoterapii, czyli medycyny fizykalnej od lat towarzyszył postęp techniczny, dzięki któremu dziś możemy skutecznie wykorzystywać wolnozmienne pola magnetyczne w rehabilitacji i profilaktyce związanej z rehabilitacją i terapią. Wspomniane pola magnetyczne to nic innego jak znana większości z was magnetoterapia bądź magnetostymulacja.

Magnetoterapia polega na odpowiednim dawkowaniu bodźców zewnętrznych (zmiennych pól magnetycznych) powodujących mobilizację procesów odpornościowych i regeneracyjnych. Przebiegi pól magnetycznych mają kształt sinusoidalny, trójkątny, prostokątny lub półsinusoidalne, półtrójkątne i półprostokątne.  Pola magnetyczne mają częstotliwość mniejszą od 100 Hz o indukcji magnetycznej rzędu od 0,1 do 20 mT.   Gwoli informacji pole magnetyczne Ziemi jest 2-3 razy większe.  Zmienne pole magnetyczne stymuluje i pozwala uruchomić mechanizmy
przywracające im naturalną równowagę, powodując ustąpienie licznych dolegliwości związanych między innymi z zaburzeniami krążenia po zmiany zwyrodnieniowe stawów. 

Jak wiadomo wzrost aktywności komórek wspomaga naturalną zdolność organizmu do regeneracji. W zależności od ilości absorbowanej energii promieniowanie elektromagnetycznego może po Jawić się efekt bioelektryczny powodujący normalizację błony komórkowej, biochemiczny polegający na zwiększeniu aktywności enzymatycznej oraz bioenergetyczny stymulującym odżywianie i wzrost komórek. Dodatkowo znacznie przyspieszane są procesy tworzenia zrostu kostnego oraz wspomaganie w działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Warto zaznaczyć, że terapia polem magnetycznym może być także alternatywą dla stosowania leków, zwłaszcza dla środków przeciwbólowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

Wskazania do leczenia pod adresem Centrum Rehabilitacyjnego: http://www.centrumreh.pl/magnetoterapia

Jeżeli jesteście po zabiegu operacyjnym kręgosłupa czy to mikrodiscektomii lędźwiowej ze stabilizacją kręgosłupa, czy odbarczeniu kanału kręgowego lub zabiegach stabilizacyjnych mogą wystąpić pewne ograniczenia aktywności fizycznej. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zabiegi operacyjne kręgosłupa związane ze skoliozą, wówczas zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej do roku czasu.  W procesach w których powstaje kostne usztywnienie kręgosłupa odradza się nawet pochylania się, dźwigania a zwłaszcza uprawiania sportów.

 Oczywiście nie inaczej wygląda to w przypadku współżycia seksualnego. Generalnie nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania seksu, wasza aktywność fizyczna siłą rzeczy będzie musiała być nieco ograniczona. Sugerowana jest mniejsza aktywność fizyczna zwłaszcza operowanych ze stabilizacją i usztywnieniem kręgosłupa. Najlepszym okresem do rozpoczęcia współżycia seksualnego jest okres przynajmniej 6 tygodni od operacji. Po operacjach mniej inwazyjnych okres ten może być o połowę krótszy.

Przeciwwskazania do uprawiania sportu po zabiegu operacyjnym kręgosłupa

Głównie dotyczą zabiegów ze stabilizacją i usztywnieniem kręgosłupa (zastosowaniu implantów), absencja powinna trwać minimum rok od operacji. Jest to podyktowane tym, że występuje konieczność uzyskania dobrego zrostu kostnego w obszarze usztywnienia. Po tym okresie aktywność fizyczna powinna zostać rozpoczęta od poziomu absolutnie podstawowego, tak jakbyśmy byli amatorami i dopiero zaczynali przygodę ze sportem. U pacjentów po operacjach bez usztywnienia kręgosłupa powrót do uprawiania sportu na poziomie podstawowym może odbyć się już po okresie 6 tygodni od operacji.
Często termin skolioza jest zbyt uogólniony i kojarzony jest wyłącznie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Natomiast skolioza jest to skrzywienie kręgosłupa trójpłaszczyznowe objawiające się w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie występujące najczęściej), strzałkowej (skrzywienie kręgosłupa ku tyłowi i w bok) oraz skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie poziomej. 



Boczne skrzywienie kręgosłupa, ujawnia się w okresie wzrostu kostnego, czyli wczesnodziecięcym. Od momentu, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, bądź u dzieci nieco starszych i młodzieży do 15 roku życia. Co ciekawe im dziecko jest młodsze tym częściej problem dotyczy chłopców, w późniejszym wieku natomiast skolioza jest przypadłością dziewcząt.

Przyczyny skoliozy

Przyczyną jest szybki rozwój kośćca, przy którym mięśnie stanowiące podporę dla kręgosłupa nie nadążają za jego rozwojem. Jeżeli jest to skolioza idiopatyczna o niejasnym bądź nieznanym podłożu wówczas występowaniu skrzywienia kręgosłupa sprzyja brak ruchu – długie godziny spędzone przed telewizorem i niepoprawna postawa podczas siedzenia.

Nieleczona skolioza może doprowadzić do szybszego zwyrodnienia kręgosłupa na wskutek zaburzenia równoległości przestrzeni międzykręgowych. Siły sprężające ściskają i uszkadzają tkanki położone w części wklęsłej (Kifoza) lub wypukłej, zależnie od rodzaju skoliozy. Powstaje tak zwany efekt kompresji i asymetryczny nacisk, przy którym dochodzi do mikro uszkodzeń tkanki chrzęstnej, kostnej i mięśniowej.

Skrzywienia skoliotyczne występuje w następujących rodzajach:

- grzbietowe,
- grzbietowo-lędźwiowe,
- piersiowo-lędźwiowe,
- lędźwiowe,
- mieszane

Rodzaje krzywizn

Kifoza - deformacja kręgosłupa objawiająca się wypukłością ku tyłowi jednego lub kilku odcinków kręgosłupa, które przybierają kształt klina. Jądro krążka przemieszcza się w tył, trzony kręgów oddalają się od siebie w części tylnej, i zbliżają w części przedniej.

Lordoza - określa skrzywienie kręgosłupa w przód w płaszczyźnie strzałkowej (nie naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu).

Hiperlordozie - jest odwróconą formą kifozy (wygięcie ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa). Kręgi przybierają tu kształt klinowaty, a siła powodująca skrzywienie działa w odwrotnym kierunku.


Leczenie skoliozy

W zależności od czynników takich jak stopień deformacji, wiek i wielkość skrzywienia stosujemy leczenie nieoperacyjne i operacyjne. Cały materiał dotyczący skoliozy znajdziecie tutaj: Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej
O czym należy pamiętać? Jest to choroba, której przyczyną jest zużycie krążka i stawów międzywyrostkowych - tkanek tworzących połączenie kręgów. Choroba ta, w przeważającej części dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa bądź szyjnego. Jest to uwarunkowane trybem naszego codziennego funkcjonowania, pracy, odpoczynku, uprawiania sportu czy ogólnej kondycji fizycznej - „procesem zużycia” uwarunkowanym naszym starzeniem się. Przy każdej z wymienionych wyżej czynności może dojść do wszelakiego rodzaju postaci, pod jaką wystąpić może zwyrodnienie i bóle.
Biorąc pod uwagę codzienną aktywność, będzie to przede wszystkim miejsce i rodzaj pracy, ciężka praca fizyczna lub umysłowa (biurowa). Długotrwałe wystawienie kręgosłupa na obciążające go pozycje, przykładem może być pozycja, w jakiej siedzimy przy biurku. W tej pozycji kręgosłup obciążany jest najbardziej, jest to obciążenie rzędu 175 kg, a w skrajnych przypadkach nawet 275 kg! 

Wrodzone deformacje kręgosłupa, takie jak skolioza, achondroplazja to kolejne przyczyny powstawania zwyrodnienia kręgosłupa. Proces powstawania zmian zwyrodnieniowych jest bardzo powolny, dlatego warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy i przedsięwziąć środki by jak najszybciej opóźnić rozwój choroby. Pamiętać, bowiem należy, że procesu deformacji nie można odwrócić, a jedynie zmniejszyć szybkość, z jaką ta dolegliwość postępuje.

Pozbycie się nadwagi, wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha i grzbietu, uprawianie sportu rekreacyjnego takie jak pływanie to podstawowe środki do tego by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i funkcjonowaniem bez bólu wywołanego przez zwyrodnienia. Jeżeli choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium zdecydowanie polecamy fizykoterapię, sznurówki lędźwiowe, gorsety piersiowe, bądź kołnierze szyjne. 
Więcej informacji związanych z chorobami kręgosłupa znajdziecie, jak zwykle na stronie naszego Centrum Rehabilitacyjnego http://centrumreh.pl

Póki co na skoliozę nie ma lekarstwa, ale niektóre ćwiczenia w tym Pilates, jak wykazano pomaga wzmocnić mięśnie pleców oraz poprawić stan wszystkich powiązanych z tą chorobą objawów. Pilates przede wszystkim skupia się na wzmocnieniu mięśni brzucha i pleców. Dla kogoś z objawami skoliozy, ćwiczenia powinno się rozpocząć stopniowo, zwiększając poziom trudności tak by nie wywoływać bólu pleców. Przed ewentualnymi zajęciami grupowymi z trenerem Pilates wskazane jest, aby zaznajomić instruktora o stanie waszego zdrowia i poziomu zaawansowania skoliozy.

Badania dotyczące poszczególnych pacjentów dotkniętych skoliozą wykazały, że sam Pilates, bądź w połączeniu z innymi ćwiczeniami, poprawia elastyczność i mobilność kręgosłupa, wzmacniając i stabilizując mięśnie wokół stawów, zmniejszając tym samym ból pleców. Chociaż Pilates może pomóc w ogólnym stanie zdrowia, pamiętać należy, że nie wyleczy was całkowicie ze skoliozy, jednak zapewni dobrą kondycję i z pewnością pomoże w odzyskaniu sprawności po leczeniu. Wiele przypadków udowodniło, że mimo wszystko dzięki ciężkiej pracy, systematycznymi i właściwymi ćwiczeniami, można wyprostować swój kręgosłup.
Nie raz pewnie słyszeliście historie typu... dziadek Janek jest jak ludzki barometr – przez nasilające się bóle pleców przewiduje kiedy pogoda zmieni się na gorsze. Zespół australijskich lekarzy postanowił porównać swoje wyniki badając 993 pacjentów na ewentualne wystąpienie bólów krzyża z zapisami instytutu meteorologicznego. Nie znaleziono żadnego związku pomiędzy bólami pleców, a zmianami temperatury, wilgotności, ciśnienia, czy kierunku wiatru i opadów atmosferycznych. Zauważono jedynie niewielki związek pomiędzy wzrostem prędkości wiatru, a bólem krzyża, jednak uznano to za czysty przypadek statystyczny, który nie był w stanie podważyć  wyników badań.

Dr. Jane Latimer, profesor instytutu of the Musculoskeletal Division of The George, która prowadziła badania, opublikowane w czasopiśmie the journal Arthritis Care & Research,
powiedziała w udzielonym wywiadzie: "Odkryliśmy, że nie ma dowodów na poparcie tezy, iż zmiany pogody mogły by być przyczyną bólów krzyża," 

Tak więc nasza rada jest taka, by nie martwić się zbytnio pogodą, która mogłaby być przyczyną waszych dolegliwości pleców. Lepiej jest skupić się na czynnikach bardziej prawdopodobnych, takich jak praca fizyczna - podnoszenie ciężarów, czy niewłaściwe pozycje mające wpływ na obciążenie kręgosłupa.
Dyskopatia staje się coraz częstszą przyczyną chorób kręgosłupa, szczególnie sportowców uprawiających sporty siłowe. Mówiąc jaśniej dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Jak się ocenia ten rodzaj schorzenia pojawia się na samym początku chorób zwyrodnieniowej kręgosłupa. W grupie ryzyka znajduje się przede wszystkim ta część osób, które toczą nieprawidłowy styl życia, długotrwałe pozostanie w pozycji siedzącej, brak aktywności ruchowej, czy wady wrodzone. Czy dyskopatię można szybko i łatwo wyleczyć? W większości przypadków na pewno tak, ale wymagać to będzie znaczącej zmiany stylu życia oparty na prostych ćwiczeniach i zwracaniu uwagi na prawidłową postawę. Mimo że dyskopatia dotyka wszystkich głównych odcinków kręgosłupa to do najczęstszych zalicza się dyskopatię odcinka lędźwiowego. Towarzyszy mu dość silnym bólem w dolnej części kręgosłupa, nierzadko promieniując do kończyn dolnych powodując drętwienie uda, łydki, bądź całej nogi aż do palców nóg. 

Jak wygląda proces leczenia dyskopatii o łagodnym przebiegu?

Jeśli krążek międzykręgowy nie uległ większemu ewentualnie w niewielkim stopniu się przemieścił, zwyczajowo stosuje się leczenie zachowawcze, czyli robimy sobie wolne od pracy, od zajęć sportowych i pozostanie przez parę dni w łóżku. Leki przeciwzapalne mogą nam pomóc, gdy miewamy dość bolesne dolegliwości. Jeżeli ból jest nie do zniesienia nieodzowna jest natychmiastowa rehabilitacja i fizykoterapia. Badanie rezonansu magnetycznego jest drogie, ale dzięki temu lekarz dokładnie z chirurgiczną precyzją będzie mógł wskazać zaistniałe zmiany oraz w jakim stopniu doszło u was do uszkodzeń krążka międzykręgowego. Jako, że dyskopatia jest chorobą, która lubi się nawracać warto wprowadzić w swoim życiu konkretne zmiany zmniejszając w ten sposób ryzyko nawrotu.

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w naszym ciele. Nerw biegnie od dolnej lędźwiowej części pleców przechodząc w dół do nogi. Każdy nacisk wewnętrzny na ten nerw skutkuje bólem od delikatnego ledwo wyczuwalnego po ostre przypadki objawiające się niezwykle dokuczliwym bólem. Zawsze kiedy mówimy o rwie kulszowej rodzi się pytanie, jak zapobiec wystąpieniu objawów tej choroby?

Ogólny stan zdrowia fizycznego danej osoby ma tutaj ogromne znaczenie. Właściwa dieta, a przede wszystkim aktywny tryb życia w którym dbamy o zachowanie właściwej postawy pozwoli wam zapomnieć o tego typu przypadkach.

Mówimy tutaj o odpowiedniej postawie podczas chodzenia, spania, a zwłaszcza siedzenia. Kiedy stoisz, umieść stopy równolegle do ramion. Jeśli przez dłuższy czas będziecie w postawie stojącej, warto robić sobie małe przerwy i usiąść na chwilę. Kiedy śpicie, połóżcie się na plecach pamiętając o właściwym wsparciu dla szyi.

Zapytacie pewnie jaką rolę odgrywają tutaj mięśnie?

Jako, że znaczna część populacji nie wykorzystuje wszystkich mięśni równomiernie, na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę osoby praworęczne, jest bardzo prawdopodobne, że ta osoba będzie miała bardziej rozwinięte mięśnie znajdujące się po prawej stronie, w porównaniu z tymi do lewej strony. Może to prowadzić do zachwiania równowagi mięśni. Osoby uprawiające sport ćwiczą koncentrując się na całym ciele zachowując równowagę. Dla tych, którzy nie lubią aktywności sportowej sytuacja może się pogorszyć z wiekiem. W miarę upływu czasu, prowadzić może to do szeregu małych problemów, w tym przyczyną bólu rwy kulszowej.

Równowaga i koordynacja mięśniowa to wspaniała bezinwazyjna metoda w leczeniu wszelkiego rodzaju przypadkach rwy kulszowej. Mięśnie, które do tej pory były słabsze poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń, pozwolą wam przywrócić odpowiednią równowagę, a mięśnie, które znajdują się we właściwym położeniu mają wpływ na zmniejszenie nacisku na nerw eliminując tym samym ból kulszowy.

Atak rwy kulszowej to przypadek choroby dotykającej ludzi niemal w każdym wieku - może zdarzyć się zwłaszcza w sytuacjach, których byście nawet nie posądzili o to, że nerwy w przestrzeniach międzykręgowych mogą wywołać tak ostry promieniujący ból. 

Tak, więc może to być zarówno przeziębienie nerwów, nadwyrężenia kręgosłupa spowodowane przepukliną dyskową. 

Jak wykazaliśmy niejednokrotnie w artykułach i publikacjach naukowych "O leczeniu rwy kulszowej", rwa kulszowa może przebiegać w wielu różnych wariantach - może to być metoda farmakologiczna, nie polecana przez nas, oraz metoda wykonywania odpowiednich ćwiczeń - trakcja ruchowa + aparat vertetrac. Zabiegi laseroterapii są wspaniałym uzupełnieniem, które poradzą sobie dodatkowo z uszkodzeniami nerwów obwodowych kręgosłupa.

Zacznijcie rehabilitację kręgosłupa jak najwcześniej, zaczynając od aparatu Vertetrac, który przygotuje podłoże do dalszych skuteczniejszych rehabilitacji wykonywanych przez pacjenta w domu.
Subskrybuj: Posty ( Atom )

O NAS

Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej

www.centrumreh.pl

Jeżeli szukacie rzetelnego bloga z informacjami dotyczącymi leczenia kręgosłupa, zapiszcie się do naszej subskrypcji.

Kategorie

RZS achondroplazja ból krzyża ból kręgosłupa choroby kręgosłupa dyskopatia krążki międzykręgowe kręgosłup laseroterapia leczenie kręgosłupa metoda McKenziego rwa kulszowa skolioza

NAJNOWSZE POSTY

  • Lumbago – sygnał ostrzegawczy, którego nie można ignorować
    Lumbago (z języka łacińskiego - lumbalis) to nic innego, jak zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego. Zależnie od charakterysty...
  • Dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego, a zaburzenia funkcji stawu biodrowego
    Istnieje swego rodzaju analogia między przyczynami dolegliwości bólowych związanych z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa jak i stawe...
  • Diagnoza – nowotwór rdzenia kręgowego
    W wieku średnim i starszym, każde wyraźne i bardzo niepokojące  objawy związane z dolegliwościami kręgosłupa powinny być dokładnie zbada...
  • Osteochondroza kręgosłupa
    Osteochondroza to schorzenie rozwijające się przez długie lata (nazywana jest również chorobą ludzkiego życia.) i objawia się w postac...
  • Kręgozmyk i retrozmyk – utrata stabilności kręgosłupa
    Spondylolisteza, czyli kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa w wyniku, którego doszło do przesunięcia 2 kręgów względem siebie, gdy kręg ...
  • Podstawowa wiedza na temat budowy kręgosłupa
    Aby lepiej zrozumieć objawy chorobowe związane z dysfunkcją kręgosłupa warto poznać bliżej jego budowę, ma to szczególne znaczenie w przypa...
  • Ból szyi i głowy – Dźwigacz łopatki
    Z przeciążeniem mięśni szyi boryka się bardzo wiele osób i stanowi to w zasadzie najczęstszą przyczynę dolegliwości w obrębie kręgosłu...
  • Autoterapia - leczenie bólu kręgosłupa metodą McKenziego
    Metoda McKenziego, którą pokrótce opiszemy zajmuje się leczeniem bólu kręgosłupa , którego źródło pochodzi z codziennego mechanic...

Translate

Archiwum bloga

  • ►  2019 (1)
    • ►  sierpnia (1)
  • ►  2018 (5)
    • ►  października (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  kwietnia (1)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
  • ►  2017 (11)
    • ►  grudnia (1)
    • ►  listopada (1)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (1)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2016 (8)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (1)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (1)
    • ►  marca (1)
  • ►  2015 (12)
    • ►  grudnia (1)
    • ►  października (1)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (1)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ▼  2014 (10)
    • ▼  grudnia (2)
      • Terapeutyczny masaż tkanek głębokich
      • Magnetoterapia - naturalne metody regeneracji orga...
    • ►  listopada (2)
      • Życie codzienne po operacji kręgosłupa
      • Skolioza – skrzywienie kręgosłupa
    • ►  października (1)
      • Zwyrodnienie kręgosłupa w pigułce
    • ►  września (1)
      • Pilates: Leczenie skoliozy
    • ►  sierpnia (3)
      • Pogoda nie ma nic wspólnego z bólem pleców
      • Dyskopatia - schorzenia i dolegliwości kręgosłupa
      • Rwa kulszowa - jak wykorzystać swoje mięśnie w lec...
    • ►  lipca (1)
      • Atak rwy kulszowej

Instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Najnowsze posty

  • Lumbago – sygnał ostrzegawczy, którego nie można ignorować
    Lumbago (z języka łacińskiego - lumbalis) to nic innego, jak zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego. Zależnie od charakterysty...
  • Dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego, a zaburzenia funkcji stawu biodrowego
    Istnieje swego rodzaju analogia między przyczynami dolegliwości bólowych związanych z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa jak i stawe...

Flickr

O mnie

centrumreh
Wyświetl mój pełny profil
Copyright 2014 Leczenie kręgosłupa.