Zwyrodnienie kręgosłupa w pigułce

O czym należy pamiętać? Jest to choroba, której przyczyną jest zużycie krążka i stawów międzywyrostkowych - tkanek tworzących połączenie kręgów. Choroba ta, w przeważającej części dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa bądź szyjnego. Jest to uwarunkowane trybem naszego codziennego funkcjonowania, pracy, odpoczynku, uprawiania sportu czy ogólnej kondycji fizycznej - „procesem zużycia” uwarunkowanym naszym starzeniem się. Przy każdej z wymienionych wyżej czynności może dojść do wszelakiego rodzaju postaci, pod jaką wystąpić może zwyrodnienie i bóle.
Biorąc pod uwagę codzienną aktywność, będzie to przede wszystkim miejsce i rodzaj pracy, ciężka praca fizyczna lub umysłowa (biurowa). Długotrwałe wystawienie kręgosłupa na obciążające go pozycje, przykładem może być pozycja, w jakiej siedzimy przy biurku. W tej pozycji kręgosłup obciążany jest najbardziej, jest to obciążenie rzędu 175 kg, a w skrajnych przypadkach nawet 275 kg! 

Wrodzone deformacje kręgosłupa, takie jak skolioza, achondroplazja to kolejne przyczyny powstawania zwyrodnienia kręgosłupa. Proces powstawania zmian zwyrodnieniowych jest bardzo powolny, dlatego warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy i przedsięwziąć środki by jak najszybciej opóźnić rozwój choroby. Pamiętać, bowiem należy, że procesu deformacji nie można odwrócić, a jedynie zmniejszyć szybkość, z jaką ta dolegliwość postępuje.

Pozbycie się nadwagi, wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha i grzbietu, uprawianie sportu rekreacyjnego takie jak pływanie to podstawowe środki do tego by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i funkcjonowaniem bez bólu wywołanego przez zwyrodnienia. Jeżeli choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium zdecydowanie polecamy fizykoterapię, sznurówki lędźwiowe, gorsety piersiowe, bądź kołnierze szyjne. 
Więcej informacji związanych z chorobami kręgosłupa znajdziecie, jak zwykle na stronie naszego Centrum Rehabilitacyjnego http://centrumreh.pl

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz