Dysfunkcje kręgosłupa lędźwiowego, a zaburzenia funkcji stawu biodrowego


Istnieje swego rodzaju analogia między przyczynami dolegliwości bólowych związanych z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa jak i stawem biodrowym. Z biegiem czasu dysfunkcja kręgosłupa lędźwiowego jak najbardziej może wywrzeć wpływ na zaburzenia funkcji stawu biodrowego, a to doprowadzić do powstania przodopochylenia miednicy i przykurczów wywołujących kompresję na powierzchnie stawowe kolan (czasem wywołując charakterystyczne strzelanie w stawach kolanowych).

Dość często dolegliwości odcinka lędźwiowego poprzedzają bóle stawu biodrowego i na odwrót. Na przykład nierównowaga statyczna mięśni czy stawów miednicy wynikająca z uprawiania różnego rodzaju sportu doprowadzić może do zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości w różnych miejscach, głównie w obrębie stawu biodrowego i kończyn dolnych. 


Rozwój dysfunkcji

Istotne znaczenie ma tutaj ustawienie miednicy, jeżeli występuje u was hiperlordoza lędźwiowa będziemy mieli do czynienia z przodopochyleniem miednicy (tzw. typ miednicy przeciążeniowej - koksartrotycznej), która wymusza powstawanie przeciwbieżnych sił w stawie. Przykładem może być napięcie torebki stawowej, która w następnej kolejności może ulec obkurczeniu i usztywnieniu. To z kolei ma wpływ na biomechanikę stawu i torebki stawowej doprowadzając do zwyrodnień, ograniczeń ruchów i bólów w stawie biodrowym.

Powszechnym zjawiskiem jest tutaj obciążenie kręgosłupa przy sportach siłowych, gdzie hiperlordoza lędźwiowa i dysfunkcja torebki stawowej stawu biodrowego należą do mechanizmów wzajemnie się przenikających doprowadzając do przeciążeń w obrębie stawu biodrowego.Do przyczyn rozwojowych zaburzeń funkcji stawu biodrowego należą również:


• Skrócenie kończyny dolnej, przeciążenia asymetryczne miednicy zmienia biomechanikę stawów biodrowych
•  Zaburzenia stawów krzyżowo-biodrowych
• Nierównowaga statyczna mięśni mająca niekorzystny wpływ na staw biodrowy. Mięśnie, które ulegają przykurczom w zespole dysfunkcji stawu biodrowego to między innymi:
- Mięsień prosty uda 
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy (wywołujący hiperlordozę lędźwiową, lumbago i bóle krzyża)
- Mięsień gruszkowaty przekazujący podrażnienie na nerw kulszowy 
- Oraz mięśnie pośladkowe, przywodziciela i napinacza powięzi szerokiej.

• Przyczyny wynikające z trybu życia (przyzwyczajenia cywilizacyjne, długotrwałe i wadliwe postawy ciała determinujące mięśnie do ciągłej pracy w napięciu, bez możliwości ich rozluźniania.)


Leczenie i terapia


Aby leczenie i terapia były skuteczne należy jednocześnie zadbać o stawu biodrowy jak i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Istotnym elementem będzie tutaj przywrócenie długości i elastyczności mięśni przykurczonych zarówno kończyn dolnych, jak i miednicy. Z pewnością osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny unikać sportów wymagających biegania i skakania. 
Jeżeli chodzi o kręgosłup podstawą będzie gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy, rozciąganie wspomnianych wcześniej mięśni biodrowo-lędźwiowych, mięśnia gruszkowatego czy mięśni pośladkowych. Natomiast staw biodrowy powinien być systematycznie stawiany w skrajne położenie (rozciągany) zachowując normalne zakresy ruchów w stawach biodrowych poprzez specjalne pozycje wymuszające ustawienie głowy kości udowej w fizjologicznych warunkach.  

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz