Diagnoza – nowotwór rdzenia kręgowego


W wieku średnim i starszym, każde wyraźne i bardzo niepokojące objawy związane z dolegliwościami kręgosłupa powinny być dokładnie zbadane, bowiem objawy przypominające bóle korzonków, zaburzenia czucia w rękach lub nogach mogą tak naprawdę być przyczyną nowotworu rdzenia kręgowego.  Dlaczego symptomy nowotworu kręgosłupa tak ciężko zdiagnozować? Ponieważ objawy te dotyczą systemu nerwowego przypominające wiele innych objawów, a większość lekarzy ma tendencję do diagnozowania bardziej prozaicznych powodów. 
Oczywiście nie oznacza to, że każdy ból kręgosłupa czy objaw wynikający z dysfunkcji kręgosłupa mamy od razu kwalifikować jako nowotwór. Poniższe wskazówki pozwolą wam ocenić sygnały, co do których macie pewne podejrzenia.

Rozróżniamy 2 typy nowotworów dotyczących rdzenia kręgowego są to nowotwory pierwotne (diagnozowane przede wszystkim u dzieci) i najczęściej występujące nowotwory wtórne. Na te drugie powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które w przeszłości borykały się z nowotworem innego organu (rak płuc, nerwiak, chłoniak, białaczka itp.), z którego mogły nastąpić tzw. przerzuty na rdzeń kręgowy. 

Nowotwory mają formę guza i podzielić je możemy na:

1. Guzy zewnątrzoponowe - nowotwory będące skutkiem przerzutów,
2. Wewnątrzoponowe - zwykle tzw. glejaki o niskim stopniu złośliwości,
3. Wewnątrzrdzeniowe - guzy należące do grupy nowotworów niezłośliwych, głównie nerwiaki i oponiaki. Do ich rozwoju dochodzi w przestrzeni podoponowej wywierając ucisk na rdzeń kręgowy.W jaki sposób objawia się nowotwór rdzenia kręgowego?


Z tego powodu, że właściwa diagnoza jest tak trudna, symptomy rozwijają się nieraz niezauważalnie i może to trwać nawet latami. Decydujące jest samo umiejscowienie nowotworu oraz szybkość, z jaką rośnie. Z pewnością wczesne rozpoznanie może dać wam szanse na całkowite wyleczenie.

Pierwszym sygnałem może być ból pleców lub szyi, to z kolei może prowadzić do zaburzenia chodzenia - uczucia zmniejszonej siły w nogach. Te same objawy mogą dotyczyć zaburzeń czucia w rękach, przypadki upuszczania przedmiotów z ręki (niedowłady), ogólne pogorszenie sprawności podczas aktywności fizycznej, a nawet porażenia.

Guz rozrastając się może uciskać korzenie nerwów rdzeniowych, czego efektem jest ostry i promieniujący ból miejsc zaopatrywanych przez dany korzeń. Ponadto wystąpić mogą zaburzenia neurologiczne, których objawem są zaburzenia funkcjonowania jelit (Zespół Browna- Sequarda).

Z całą pewnością, jeżeli powyższe objawy rozwijają się naprawdę szybko konieczna będzie bezzwłoczna pomoc lekarska polegająca na badaniu neurologicznemu, a w dalszej kolejności wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa.


Leczenie 


Nowotwór (Guzy) usuwane są za pomocą zabiegu neurochirurgicznego - techniką mikrochirurgiczną dodatkowo przy guzach zewnątrzoponowych wymagana jest stabilizacja wewnętrzna kręgosłupa. W dużej mierze rodzaj operacji uzależniony jest od lokalizacji danego guza. Często wykonuje się tzw. laminektomię polegającą na usunięciu wyrostków kolczystych i łuków kręgów, co umożliwia usunięcie guzów zlokalizowanych grzbietowo lub bocznie. W przypadku przerzutów do rdzenia kręgowego nowotwór usuwany jest najdokładniej jak to tylko możliwe, tak by nie usuwać zdrowej tkanki nerwowej w rdzeniu kręgowym. 

Jeżeli zabieg operacyjny nie może być wykonany, można zastosować radioterapię. Powodzenie zależy od tego, jaki jest to rodzaj guza oraz jak poważne są jego symptomy. 

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz