Diagnoza – osteoporoza kręgosłupa


Osteoporoza pewnie wielu z was kojarzy się dolegliwościami stawu biodrowego (złamania szyjki kości udowej itp.) tymczasem choroba ta dotyka całego układu kostnego, zwłaszcza kręgów kręgosłupa. Z powodu stopniowej utraty wapnia z wiekiem następuje spadek masy kostnej, a kości stają się kruche i łamliwe, jest to częścią naturalnego procesu starzenia się organizmu. Proces ten możemy znacząco spowolnić o ile w naszej diecie znajdą się odpowiednie ilości wapnia, witaminy D oraz białka, a jednocześnie będziemy zapobiegać utracie wapnia przyjmując odpowiednie minerały.

Do 70 roku życia na osteoporozę choruje znacznie większa część kobiet niż mężczyzn (proporcje 6: 1) w późniejszym okresie dysproporcje nie są już tak wielkie bo wynoszą tylko 2:1. 

Osteoporoza rozwija się bardzo powoli, a początkowe bóle są tak niepozorne, że kojarzone są zwykle jako wynik zmian zwyrodnieniowych (wypadającego dysku) lub zwykłego przeciążenia (lumbago).


Jakie spustoszenia osteoporoza wywołuje w naszych kręgosłupach? 


Im większa jest kruchość kości tym częściej prowadzi to do tak zwanego wpuklania się dysku w trzony kręgowe w najmniejszym stopniu wywołując ucisk przez dysk na struktury nerwowe powodując dolegliwości bólowe bądź do złamań osteoporotycznych. Kręgosłup wówczas może się złamać w czasie dźwignięcia nawet niewielkiego ciężaru.

Ból kręgosłupa w spoczynku, ból w czasie wykonywania codziennych czynności bądź ograniczenie zakresu ruchu kręgosłupa może być sygnałem ostrzegawczym, którego z pewnością nie powinniśmy ignorować. Nie rzadko przebieg złamania bywa wręcz bez bólowy. 

W przypadku złamań zastosować można następujące zabiegi:

- Vertebroplastykę (podanie cementu do trzonu kręgu)
- Wykonanie stabilizacji z użyciem śrub transpedikularnych
- Zabieg kyfoplastyki balonowej (stosowaną zazwyczaj przy świeżych złamaniach)


Osteoporoza kręgosłupa – profilaktyka

Zapobieganie konsekwencjom osteoporozy poprzez jej wczesne wykrycie opiera się na badaniu densytometrycznym, czyli badaniu gęstości kości. Zazwyczaj sprawdzany jest środkowy i dolny odcinek piersiowy kręgosłupa oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Urządzenie fotoelektryczne o nazwie densytometr mierzy gęstość i wytrzymałość kości. Jeżeli masa kostna jest obniżona (od -1 do -2,5 w stosunku do normy) wynik ten wskazuje na osteopenię czyli stan z którego może dojść do rozwoju osteoporozy. Wynik poniżej -2,5 diagnozowany jest już jako osteoporoza.

Koszt badania densytometrycznego refundowany jest przez NFZ, ale wymagać to będzie skierowania od lekarza lub możemy wykonać je prywatnie – w zależności od placówki koszt będzie wynosił kilkadziesiąt złotych. 


Leczenie osteoporozy kręgosłupa

Jak w każdej chorobie istotne jest rozpoznanie. Im wcześniej zdiagnozujemy osteoporozę bardziej skuteczna okaże się terapia. Leczenie osteoporozy jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie podjęte. 

Leczenie niefarmakologiczne - głównie opiera się na zapewnianiu odpowiedniej podaży wapnia, witamin D3+K2, minerałów (odpowiedniej ilości boru), a także właściwie dobranej diecie i zwiększeniu aktywności fizycznej poprzez dobranie odpowiednich ćwiczeń.

Leczenie farmakologiczne - tutaj do dyspozycji mamy leki z grupy bisfosfonianów:

- Alendronian
- Zoledronian
- Ryzedronian
- Kalcytonina
- Denosumab 

O działaniu antyresorpcyjnym (zmniejszającym ubytek tkanki kostnej). Dodatkowo warto zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy Denosumab to najnowszy lek biologiczny stosowany w terapii osteoporozy, w postaci zastrzyku podskórnego, aplikowanego raz na 6 miesięcy. Z pewnością jest to o wiele wygodniejsze od leków, które trzeba stosować regularnie. Denosumab zmniejsza resorpcję kości i powoduje wzrost gęstości mineralnej kości, to z kolei znacząco zmniejsza ryzyko złamania.

W przypadku, gdy powyższa grupa leków ze względów fizycznych bądź złej tolerancji jest przeciwwskazana w terapii, zastosować można leki drugiego wyboru, np.: Raloksyfen - lek ten znacząco zmniejszają ryzyko osteoporotycznych złamań trzonów kręgowych, jednakże zmniejsza ryzyko złamania wyłącznie trzonów kręgu. 

Kolejnym lekiem wartym uwagi jest Parathormon będący peptydem zbudowanym z 84 aminokwasów. Syntetyzowanym i wydzielanym przez przytarczyce, metabolizowany jest w wątrobie, nerkach i tkance kostnej. Badania pozwoliły stwierdzić wzrost masy kostnej, pod wpływem tego leku zwiększa się grubość i objętość beleczek, a proces ich mineralizacji ulega znacznemu przyspieszeniu. Stosowanie Parathormonu prowadzi do wzrostu wytrzymałości mechanicznej trzonów kręgowych oraz szyjki i trzonu kości udowej.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

1 komentarze:

  1. Ostatnio ze swoimi problemami z kręgosłupem wybrałam się na rehabilitację. Pani Aleksandra z Fizjospot.pl bardzo mi pomogła! Jestem jej za to wdzięczna, dlatego jeśli macie problemy - skontaktujcie się z rehabilitantem i podejmijcie leczenie!

    OdpowiedzUsuń