Osteochondroza kręgosłupa


Osteochondroza to schorzenie rozwijające się przez długie lata (nazywana jest również chorobą ludzkiego życia.) i objawia się w postaci degeneracji u podstaw której leży uszkodzenie krążków międzykręgowych. Zniszczeniu ulegają kości oraz tkanki chrzęstne praktycznie w każdej części odcinku kręgosłupa od szyjnego po lędźwiowy, w której progresji mutuje centralna część krążka międzykręgowego — jądro miażdżyste.

W związku z zanikiem zaburzenia napięcia mięśni (które utrzymuje kręgi we właściwym miejscu) spowodowane siedzącym trybem pracy i brakiem ruchu część kręgu traci swoje właściwości amortyzujące. Natomiast pierścienie włókniste tracą swoją elastyczność, kształt lub po prostu ulegają rozwarstwieniu. W dalszym procesie może dojść do pęknięcia strukturz włóknistej pierścienia i przepukliny kręgosłupa. Nasilenie objawów niejednokrotnie występuje podczas obracania głowy lub skrętu tułowia, w trudnych przypadkach chory może stracić przytomność.

Jakie czynniki wpływają na Osteochondroze:

-Praca biurowa,
-Praca związana z częstymi zmianami położenia tułowia (schylanie się, rozprostowywanie, skręty tułowia),
-Podnoszenia ciężkich rzeczy i przyjmowania przy tym nieprawidłowej pozycji,
-Ludzie uprawiający sport bez uwzględnienia wpływu dużego obciążenia fizycznego,
-Płaskostopie,
-Skoliozy, powstałej w młodym wieku,
-Napięć nerwowych i stresów.

Objawy Osteochondrozy:

- Zawroty głowy,
- Migrenowe bóle głowy, karku i szyi,
- Utrata przytomności poprzedzona zawrotami głowy,
- Uporczywy szum w uszach,
- Zimne dłonie, drętwienie palców,
- Dokuczliwy ból pleców, 
- Zmniejszenie zakresu ruchu. 


Z wiekiem każdego człowieka ryzyko degeneracji tkanek kręgosłupa po 30 roku życia znacznie wzrasta, więc objawy tego schorzenia zaobserwowano blisko u połowy dorosłych ludzi. Objawy osteochondrozy w zaawansowanym stadium choroby charakteryzuje się znaczną deformacją kości kręgosłupa i krążków międzykręgowych doprowadzając do przepukliny dysku. Najcięższym objawem osteochondrozy są masywne narośla kostne ograniczające mobilność, powodujące silny ból oraz całkowite lub częściowe porażenie spowodowane uciskiem korzeni nerwowych. Jak widać u chorego na osteochondrozę kręgosłupa występuje bardzo duża ilość syndromów, powstających jednocześnie lub następujących jeden po drugim. Bez względu jednak na ich ilość, któryś z nich zawsze okazuje się wiodącym.

Dolegliwości mogą być spowodowane dysfunkcją następujących odcinków kręgosłupa:

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego – Migreny, omdlenia, zawroty głowy, drętwienie języka, ból obojczyka lub szyi.

Osteochondroza kręgosłupa piersiowego — Bóle między łopatkami, bóle żeber, czasem objawy mogą być łudząco podobne do bólu, jaki towarzyszy przy ataku serca.

Osteochondroza odcinka lędźwiowego – To najczęściej występująca postać tej choroby. Ból może pojawić się w okolicach pośladków oraz do ud. Takie osoby mają problemy podczas zginania i prostowania tułowia czy w chodzeniu po schodach.

Leczenie osteochondrozy 

Składa się ono z szeregu działań i wymaga kompleksowego podejścia do leczenia zmian chorobowych kręgosłupa. Samo leczenie zachowawcze oferuje kilka skutecznych zabiegów, które mają na celu pozbycie się bólu kręgosłupa. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, pracę z pacjentem zaczyna się od terapii manualnej, czyli masażu, fizjoterapii i ćwiczeń. Zaawansowane stadium choroby wymaga zastosowania terapii farmakologicznej. Natomiast jeśli choroba postąpiła zbyt daleko i doszło do przepukliny dysku, można zaplanować zabieg operacyjny. Okres rekonwalescencji po takim zabiegu może trwać około roku.


Celem priorytetowym przy osteochondrozie jest przeprowadzenie korekty kręgosłupa polegającej na doprowadzeniu go do prawidłowego położenia, by obciążenie na kręgosłup o ile to jest możliwe, rozłożone było równomiernie. Kluczowe będzie tutaj systematycznie wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha (tzw. core). Silne mięśnie brzucha oraz pleców utrzymują kręgosłup w jego prawidłowym położeniu. Urządzeniem pomocniczym może być Nubax Trio przyrząd do rozciągania kręgosłupa, który zwiększenia odległość między kręgami. Mówiąc o osteochondrozie dość często wymieniana jest stosunkowo nowa dziedzina medycyny zwaną Osteopatią. Zyskała ona ogromną popularność na całym świecie zwłaszcza w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, gdyż leczy ona całego człowieka, nie tylko objawy. Leczenie osteopatią wykorzystuje szereg bezpiecznych technik uwzględniających cały system mięśniowo-szkieletowy. Zwracając przy tym uwagę na inne systemy ciała, takie jak systemy krążenia, system nerwowy i krwionośny. 

Inne zabiegi stosowane w leczeniu to:

- Krioterapia (leczenie zimnem) pomagająca złagodzić ból i przyspiesza regeneracje oraz gojenie stanów zapalnych,
- Laseroterapia,
- Terapia ultradźwiękami,
- Refleksologia wspomagająca kręgosłup w jego funkcjonowaniu poprzez pracę na refleksach jamy brzucha i całego układu trawienia.

Leczenie farmakologiczne:

- Leki zwiotczające mięśnie, które mają działanie rozkurczowe np. Mydocalm, Baklofen, 
- Blokada terapeutyczna – znieczulenie, które ma skutek natychmiastowy, eliminując ból,
- Leki poprawiające krążenie krwi.

Jak najlepiej zapobiec objawom Osteochondrozy?

- Należy wzmocnić postawę,
- Zwrócić uwagę na przebieg innych chorób np. płaskostopia,
- Przestrzegać zdrowego odżywiania,
- Nawodnić organizm pijąc dużo wody,
- W miarę możliwości prowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej,
- Unikanie alkoholu i nikotyny,
- Dodatkowym przeciwwskazaniem jest noszenie butów z wysokim obcasem. 

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

5 komentarze:

 1. Nigdy nie słyszałam o tego typu schorzeniu... Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję. Od jakiegoś czasu mam problemy z kręgosłupem szyjnym i odcinkiem lędźwiowym. Na https://www.spokojnysen.net/ znalazłam sporo cennych informacji na temat materacy. Myślę o zakupie nowego materaca by choć trochę uśmierzyć ból.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówią, że człowiek uczy się całe życie... A tak na poważnie, dawno nie czytałem takiego steku bzdur. Osteochondroza (OCD) to nic innego jak jałowa martwica kostno chrzęstna. W obrębie kręgosłupa najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa i jest nazywana chorobą Scheuermanna (kod ICD10: M42) lub młodzieńczą martwicą. Czyli nie jest chorobą ludzkiego życia, nie rozwija się przez długie lata i ma niewiele wspólnego z uszkodzeniem krążków międzykręgowych. A co do zaniku zaburzenia napięcia mięśni, nie wiem doprawdy jak zaburzenie może zanikać, ale jeśli zanika jakieś zaburzenie to chyba dobrze? Następnym razem warto samemu przetłumaczyć obcojęzyczny tekst lub zlecić to profesjonalnemu tłumaczowi, a nie korzystać z google translator. Przypominam również, że publiczne podawanie przez fizjoterapeutę nieprawdziwych lub nie potwierdzonych naukowo informacji w świetle ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jest co najmniej nieetyczne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te informacje wg Pana są nieprawdziwe? I propozycje leczenia też?

   Usuń
 3. Nie można tego rodzaju problemów lekceważyć i liczyć, że znikną. Lepiej zgłosić się do specjalistycznej kliniki https://carolina.pl/centrum-leczenia-chorob-kregoslupa/leczenie-dyskopatii-ledzwiowej/ , gdzie można liczyć na dokładną diagnostykę i odpowiednie leczenie. Mają bardzo dobre opinie.

  OdpowiedzUsuń