Korzonki – Ostry ból w plecach


Zapalenie korzonków to najbardziej powszechna dolegliwość związana z dysfunkcją kręgosłupa. Objawia się ona paraliżującym i bardzo nieprzyjemnym bólem w dole pleców uniemożliwiającym wręcz poruszanie się nie rzadko przykuwając pacjenta na kilka dni do łóżka. 

U podłoża tej dolegliwości leżą różne czynniki, zmiany chorobowe w obrębie kręgosłupa, przeciążenia kręgosłupa, wypadnięcie dysku, różnego rodzaju infekcje, a nawet ubiór niedostosowany do panujących warunków na zewnątrz. Przewianie (przeziębienie) korzonków nie jest mitem  – zbyt lekkie ubrania oraz wietrzne warunki pogodowe narażają plecy na zmianę temperatury, a włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego są bardzo delikatne, wrażliwe i podatne na wszelkie zmiany.


Możliwe inne przyczyny zapalenia korzonków

- Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne, 
- Dyskopatia,
- Skolioza,
- Nowotwór kręgosłupa,
- Przeciążenia kręgosłupa aktywnością fizyczną (niewłaściwą pozycją),
- Nadwyrężenia lub naciągnięcia mięśni pleców,
- Nagłych ruchów lub gwałtownego podniesienia ciężkiego przedmiotu,
- Nadmiernego stresu.

Wśród objawów zapalenia korzonków może wystąpić:

- Osłabienie siły mięśni rąk lub nóg,
- Zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie),
- Skrzywienie kręgosłupa (zmiany kompensacyjne wywołane odczuciem silnego bólu),
- Przykurcz mięśni przykręgosłupowych,

Zapalenie korzonków w dolnym odcinku kręgosłupa może promieniować do pośladka i tylnej części kończyny dolnej (tzw. rwa kulszowa). Bardzo często przyczyną zapalenia korzonków odcinka lędźwiowego jest częste przyjmowanie niewłaściwej siedzącej pozycji. Jeżeli ból pleców spowodowany jest przepuklinę krążka międzykręgowego, może być tak silny, że ulgę przynosi jedynie przebywanie w pozycji leżącej, która nie powoduje ucisku na korzenie nerwowe. Jeżeli ból pojawia się w górnej części pleców i promieniuje do stawu ramiennego, jest to tzw. rwa ramienna. 


Leczenie korzonków

W przypadkach bardzo ostrego bólu terapia polega na podaniu leków przeciwzapalnych, rozluźniających oraz przeciwbólowych. Zalecane jest, aby pacjent spędził kilka dni w pozycji leżącej, odciążając w ten sposób kręgosłup. Niezależnie od nasilenia bólu leczenie korzonków powinno się rozpocząć niezwłocznie. Obejmuje ona fizykoterapię polegającą na wykonywaniu:

- Masaży rozluźniających spięte mięśnie,
- Terapii manualnej,
- Uciskaniu punktów spustowych konkretnych miejsc odbarczając w ten sposób uciśnięty nerw.

Równie skuteczne w tym przypadku będą zabiegi z użyciem pola magnetycznego, krioterapii, laseroterapii bądź ultradźwięków. Przy zmianach nieodwracalnych, kiedy istnieje ryzyko porażenia mięśni, konieczna jest operacja.

Skuteczna profilaktyka zapalenia korzonków obejmuje zmiany w dotychczasowym trybie życia poprzez wzmacnianie mięśni kręgosłupa i utrzymywanie właściwej wagi ciała. Należy przy tym dbać o zachowanie właściwej postawy ciała zwłaszcza w pozycji siedzącej.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz