Skolioza – skrzywienie kręgosłupa

Często termin skolioza jest zbyt uogólniony i kojarzony jest wyłącznie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Natomiast skolioza jest to skrzywienie kręgosłupa trójpłaszczyznowe objawiające się w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie występujące najczęściej), strzałkowej (skrzywienie kręgosłupa ku tyłowi i w bok) oraz skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie poziomej. Boczne skrzywienie kręgosłupa, ujawnia się w okresie wzrostu kostnego, czyli wczesnodziecięcym. Od momentu, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, bądź u dzieci nieco starszych i młodzieży do 15 roku życia. Co ciekawe im dziecko jest młodsze tym częściej problem dotyczy chłopców, w późniejszym wieku natomiast skolioza jest przypadłością dziewcząt.

Przyczyny skoliozy

Przyczyną jest szybki rozwój kośćca, przy którym mięśnie stanowiące podporę dla kręgosłupa nie nadążają za jego rozwojem. Jeżeli jest to skolioza idiopatyczna o niejasnym bądź nieznanym podłożu wówczas występowaniu skrzywienia kręgosłupa sprzyja brak ruchu – długie godziny spędzone przed telewizorem i niepoprawna postawa podczas siedzenia.

Nieleczona skolioza może doprowadzić do szybszego zwyrodnienia kręgosłupa na wskutek zaburzenia równoległości przestrzeni międzykręgowych. Siły sprężające ściskają i uszkadzają tkanki położone w części wklęsłej (Kifoza) lub wypukłej, zależnie od rodzaju skoliozy. Powstaje tak zwany efekt kompresji i asymetryczny nacisk, przy którym dochodzi do mikro uszkodzeń tkanki chrzęstnej, kostnej i mięśniowej.

Skrzywienia skoliotyczne występuje w następujących rodzajach:

- grzbietowe,
- grzbietowo-lędźwiowe,
- piersiowo-lędźwiowe,
- lędźwiowe,
- mieszane

Rodzaje krzywizn

Kifoza - deformacja kręgosłupa objawiająca się wypukłością ku tyłowi jednego lub kilku odcinków kręgosłupa, które przybierają kształt klina. Jądro krążka przemieszcza się w tył, trzony kręgów oddalają się od siebie w części tylnej, i zbliżają w części przedniej.

Lordoza - określa skrzywienie kręgosłupa w przód w płaszczyźnie strzałkowej (nie naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu).

Hiperlordozie - jest odwróconą formą kifozy (wygięcie ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa). Kręgi przybierają tu kształt klinowaty, a siła powodująca skrzywienie działa w odwrotnym kierunku.


Leczenie skoliozy

W zależności od czynników takich jak stopień deformacji, wiek i wielkość skrzywienia stosujemy leczenie nieoperacyjne i operacyjne. Cały materiał dotyczący skoliozy znajdziecie tutaj: Centrum Rehabilitacji i Medycyny Naturalnej

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz