Życie codzienne po operacji kręgosłupa

Jeżeli jesteście po zabiegu operacyjnym kręgosłupa czy to mikrodiscektomii lędźwiowej ze stabilizacją kręgosłupa, czy odbarczeniu kanału kręgowego lub zabiegach stabilizacyjnych mogą wystąpić pewne ograniczenia aktywności fizycznej. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zabiegi operacyjne kręgosłupa związane ze skoliozą, wówczas zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej do roku czasu.  W procesach w których powstaje kostne usztywnienie kręgosłupa odradza się nawet pochylania się, dźwigania a zwłaszcza uprawiania sportów.

 Oczywiście nie inaczej wygląda to w przypadku współżycia seksualnego. Generalnie nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania seksu, wasza aktywność fizyczna siłą rzeczy będzie musiała być nieco ograniczona. Sugerowana jest mniejsza aktywność fizyczna zwłaszcza operowanych ze stabilizacją i usztywnieniem kręgosłupa. Najlepszym okresem do rozpoczęcia współżycia seksualnego jest okres przynajmniej 6 tygodni od operacji. Po operacjach mniej inwazyjnych okres ten może być o połowę krótszy.

Przeciwwskazania do uprawiania sportu po zabiegu operacyjnym kręgosłupa

Głównie dotyczą zabiegów ze stabilizacją i usztywnieniem kręgosłupa (zastosowaniu implantów), absencja powinna trwać minimum rok od operacji. Jest to podyktowane tym, że występuje konieczność uzyskania dobrego zrostu kostnego w obszarze usztywnienia. Po tym okresie aktywność fizyczna powinna zostać rozpoczęta od poziomu absolutnie podstawowego, tak jakbyśmy byli amatorami i dopiero zaczynali przygodę ze sportem. U pacjentów po operacjach bez usztywnienia kręgosłupa powrót do uprawiania sportu na poziomie podstawowym może odbyć się już po okresie 6 tygodni od operacji.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

1 komentarze:

  1. A po stabilizacji będzie można jeszcze kiedyś normalnie uprawiać sport?

    OdpowiedzUsuń