Dyskopatia - schorzenia i dolegliwości kręgosłupa

Dyskopatia staje się coraz częstszą przyczyną chorób kręgosłupa, szczególnie sportowców uprawiających sporty siłowe. Mówiąc jaśniej dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Jak się ocenia ten rodzaj schorzenia pojawia się na samym początku chorób zwyrodnieniowej kręgosłupa. W grupie ryzyka znajduje się przede wszystkim ta część osób, które toczą nieprawidłowy styl życia, długotrwałe pozostanie w pozycji siedzącej, brak aktywności ruchowej, czy wady wrodzone. Czy dyskopatię można szybko i łatwo wyleczyć? W większości przypadków na pewno tak, ale wymagać to będzie znaczącej zmiany stylu życia oparty na prostych ćwiczeniach i zwracaniu uwagi na prawidłową postawę. Mimo że dyskopatia dotyka wszystkich głównych odcinków kręgosłupa to do najczęstszych zalicza się dyskopatię odcinka lędźwiowego. Towarzyszy mu dość silnym bólem w dolnej części kręgosłupa, nierzadko promieniując do kończyn dolnych powodując drętwienie uda, łydki, bądź całej nogi aż do palców nóg. 

Jak wygląda proces leczenia dyskopatii o łagodnym przebiegu?

Jeśli krążek międzykręgowy nie uległ większemu ewentualnie w niewielkim stopniu się przemieścił, zwyczajowo stosuje się leczenie zachowawcze, czyli robimy sobie wolne od pracy, od zajęć sportowych i pozostanie przez parę dni w łóżku. Leki przeciwzapalne mogą nam pomóc, gdy miewamy dość bolesne dolegliwości. Jeżeli ból jest nie do zniesienia nieodzowna jest natychmiastowa rehabilitacja i fizykoterapia. Badanie rezonansu magnetycznego jest drogie, ale dzięki temu lekarz dokładnie z chirurgiczną precyzją będzie mógł wskazać zaistniałe zmiany oraz w jakim stopniu doszło u was do uszkodzeń krążka międzykręgowego. Jako, że dyskopatia jest chorobą, która lubi się nawracać warto wprowadzić w swoim życiu konkretne zmiany zmniejszając w ten sposób ryzyko nawrotu.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz