Pogoda nie ma nic wspólnego z bólem pleców

Nie raz pewnie słyszeliście historie typu... dziadek Janek jest jak ludzki barometr – przez nasilające się bóle pleców przewiduje kiedy pogoda zmieni się na gorsze. Zespół australijskich lekarzy postanowił porównać swoje wyniki badając 993 pacjentów na ewentualne wystąpienie bólów krzyża z zapisami instytutu meteorologicznego. Nie znaleziono żadnego związku pomiędzy bólami pleców, a zmianami temperatury, wilgotności, ciśnienia, czy kierunku wiatru i opadów atmosferycznych. Zauważono jedynie niewielki związek pomiędzy wzrostem prędkości wiatru, a bólem krzyża, jednak uznano to za czysty przypadek statystyczny, który nie był w stanie podważyć  wyników badań.

Dr. Jane Latimer, profesor instytutu of the Musculoskeletal Division of The George, która prowadziła badania, opublikowane w czasopiśmie the journal Arthritis Care & Research,
powiedziała w udzielonym wywiadzie: "Odkryliśmy, że nie ma dowodów na poparcie tezy, iż zmiany pogody mogły by być przyczyną bólów krzyża," 

Tak więc nasza rada jest taka, by nie martwić się zbytnio pogodą, która mogłaby być przyczyną waszych dolegliwości pleców. Lepiej jest skupić się na czynnikach bardziej prawdopodobnych, takich jak praca fizyczna - podnoszenie ciężarów, czy niewłaściwe pozycje mające wpływ na obciążenie kręgosłupa.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz