Nukleoplastyka – Najmniej inwazyjna operacja dyskopatii lędźwiowej


Nukleoplastyka jest prawdziwym przełomem w procesie leczenia dyskopatii szyjnej i lędźwiowej. W chwili obecnej jest najmniej inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym pozwalającym skutecznie rozbić tkankę dysku zmniejszając, tym samym ucisk na korzeń nerwowy. Skuteczność zabiegów jest dość wysoka, praktycznie w 80% przypadków dolegliwości ustępują całkowicie od razu lub wycofują się po pewnym czasie – w trakcie terapii rehabilitacyjnej. 

Główną zaletą nukleoplastyki jest niższa temperatura zabiegu (40-50°C), która nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek i związanych z tym powikłań.


Na czym polega zabieg?

Do środka jądra miażdżystego wprowadzana zostaje specjalna elektroda wytwarzająca łuk plazmowy, proces ten określany jest tzw. koblacją (molekularnym rozdzielaniem, usuwaniem lub redukcją tkanki. W naszym przypadku usunięciem fragmentu krążka międzykręgowego).  Ta nowoczesna technika chirurgiczna wykorzystuje energię fal elektromagnetycznych, która w środowisku soli fizjologicznej, wytwarza wspomnianą już plazmę o niskiej temperaturze. Plazma rozbija cząsteczki dysku na cząsteczki wody i dwutlenku węgla (odparowanie tkanki jądra galaretowatego). Po tym zabiegu objętość jądra miażdżystego zmniejsza się od 10 do 20%. To wystarczająco dużo by z powodzeniem obniżyć ciśnienie wewnątrzdyskowe umożliwiając tym samym wycofywanie się tkanki jądra z przepukliny w kierunku centralnej części dysku. W okresie od  4-6 tygodni po zabiegu przy odpowiedniej rehabilitacji dochodzi do wygojenia się dysku. 

Jeżeli chodzi o kręgosłup lędźwiowy często używa się zabiegu nukleoplastyki DISC FX (połączenia trzech różnych metod), czyli  endoskopowego usunięcia dysku, nukleoplastyki koblacyjnej oraz plastyki pierścienia włóknistego.

TAK WYGLĄDA ZABIEG

Kto kwalifikuje się do nukleoplastyki?

Ocenę stanu pacjenta określa się na podstawie badania MRI kręgosłupa. Do operacji zakwalifikować można pacjentów u których nie doszło do przerwania pierścienia włóknistego (z tzw. przepukliną zamkniętą oraz z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi). Równie istotne jest, by światło kanału kręgowego nie było zbyt zawężone.

Sam zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa 40-60 minut, a po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. W kolejnych dniach w przypadku odczuwania dyskomfortu w postaci bólu zażyć można niesteroidowe leki przeciwbólowe.  Z oceną zabiegu należy się wstrzymać przez pewien czas, bowiem u niektórych osób istotną poprawę odczuwa są już po kilku dniach, a w innych przypadkach po kilku tygodniach. Sam dysk poddany zabiegowi goi się do 6 tygodni.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

5 komentarze:

 1. Bardzo lubię wracać na ten blog i poczytać tyle ciekawych informacji o kręgosłupie i co najważniejsze zdać sobie sprawę jak ważnym jest dbać o "jego" zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo czeka mnie taki zabieg, lekarz powiedział że muszę się później wyposażyć w materac rehabilitacyjny. Ciekawi mnie jednak czy wszystkie mają takie wysokie ceny...

  OdpowiedzUsuń
 3. po wyjściu ze szpitala czułam ulgę i noga przestała mrowieć. Po uciśnięciu kręgosłupa ból powrócił, już jest trochę lepiej ale to nie jest to co było. Czy to oznacza że zbieg poszedł na marne czy po prostu zrobił się stan zapalny i muszę to przeczekać i przeleżeć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem dokładnie to samo. Po wyjściu ze szpitala rewelacja. Po ucisku kręgosłupa jest to samo co było a nawet gorzej.

   Usuń
 4. A gdzie mieliście robione swoje zabiegi ?

  OdpowiedzUsuń