Spondyloza – zanik krążków międzykręgowych


Spondyloza to nic innego, jak postępujący w raz z wiekiem (przeważnie po 40 roku życia), zanik krążków międzykręgowych kręgosłupa, bądź trzonów kręgów. Następuje to najzwyczajniej z powodu zużywania się tkanek oraz odwodnienia, krążki tracą swoją sprężystość przez co dochodzi do pogorszenia amortyzacji i braku stabilizacji kręgosłupa. Brak aktywności fizycznej jeszcze bardziej pogłębia te procesy dlatego istotne jest dbanie o swoją sprawność oraz dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu. 

W przypadku gdy krążki międzykręgowe wywierają nacisk na brzegi kręgów, powoduje to przerost kości i tworzenie się wyrośli lub dziobów kostnych – inaczej mówiąc osteofitów. Do przerostu kości może dojść również na powierzchni trzonów kręgów lub otworów międzykręgowych. Powstałe wyrostki kręgowe najczęściej blokują otwory, którymi wchodzą i wychodzą korzenie nerwowe, podrażniając je. 

Spondyloza dotyczy każdego odcinka kręgosłupa, zarówno lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego.


Jakie są inne przyczyny występowania spondylozy?

- nieprawidłowa postawa ciała (stojąca i siedząca),
- przebyte urazy kręgosłupa lub inne schorzenia, takie jak skolioza i kręgozmyk, dotyczy szczególnie osób, których „dotknęła” spondyloza piersiowa,
- Częste przeciążenia statyczne i dynamiczne związane z pracą lub uprawianym sportem (podnoszenie ciężarów) ,
- zaburzenia hormonalne


Objawy – kiedy możemy podejrzewać spondylozę

- Ból kręgosłupa lędźwiowego, który na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych może promieniować jednocześnie do kości udowej i kolana,
- Uczucie zesztywnienia (ograniczenie ruchomości kręgosłupa),
- Bóle szyi, barków mogące promieniować wzdłuż ramienia aż do łokcia, dotyczy w szczególności osób ze spondylozą odcinka szyjnego,
- Osteofity i zwężenie przestrzeni międzykręgowych widoczne na zdjęciu RTG kręgosłupa,
- Niedowłady i osłabienie siły mięśni, zaburzenia czucia.


Leczenie spndylozy

Leczenie spondylozy bardziej przypomina profilaktykę bowiem skutków zwyrodnieniowych nie można odwrócić. Można natomiast ale można zmniejszyć działanie czynników, które zmiany chorobowe przyspieszają. 

W okresach ostrych dolegliwości bólowych zastosować można niesteroidowe leki przeciwzapalne, zastrzyki sterydowe oraz leki rozluźniające mięśnie

Najbardziej skutecznymi są:

Ćwiczenia rehabilitacyjne - Regularne wykonywanie ćwiczeń oraz wzmacnianie i rozciąganie mięśni stabilizujących kręgosłup. Celem zabiegów rehabilitacyjnych jest odciążenie zmęczonych uciskiem krążków międzykręgowych.

Terapia manualna - Za pomocą odpowiednich technik terapii manualnej można zlikwidować zaburzenia funkcjonalne w kręgosłupie oraz przywrócić fizjologiczną ruchomość pomiędzy stawami. 

Magnetoterapia - zabiegi łagodzące stany zapalne

Chirurgia – zabiegi operacyjne stosowane są w przypadkach zakleszczenia korzenia nerwu przez osteofity.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz