Wertebroplastyka na złamania kręgosłupa w wyniku osteoporozy


Wertebroplastyka wzmacnia uszkodzony trzon kręgowy, jest to dynamicznie rozwijająca się metoda polegająca na  przezskórnym  podaniu (bez większej ingerencji) cementu kostnego do trzonu kręgowego. Zabieg ten wprowadzony został do medycyny całkiem niedawno, bo w 1984 r. przez francuskiego lekarza Harve Deramonda w trakcie leczenia naczyniaka trzonu kręgowego. Obecnie metoda ta stosowana jest w leczeniu głównie osteoporotycznych złamań trzonów kręgowych, właśnie naczyniaków i nowotworów (np. szpiczaka mnogiego, wpływając hamująco na rozwój procesu nowotworowego.

Nie da się ukryć, że to właśnie osteoporoza najczęściej jest przyczyną złamań kręgosłupa.  Osteoporoza mocno zauważalna jest już u osób (zwłaszcza kobiet) po 50-tce, natomiast po 70 roku życia przypadłość ta wzrasta czterokrotnie. By zakwalifikować się do wykonania wertebroplastyki pacjent z podejrzeniem złamania kręgosłupa poddaje się badaniu tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym, które potwierdzi słuszność wykonania zabiegu. Jednocześnie na podstawie wyniku RM wykluczyć można ewentualne uszkodzenie tylnej ściany trzonu kręgowego, co dyskwalifikuje przeprowadzenia zabiegu.

Zabieg  wertebroplastyki przeprowadza się w pracowni radiologii zabiegowej w znieczuleniu miejscowym by mieć bezpośredni kontakt z pacjentem, w ten sposób na bieżąco można kontrolować sytuację. Przy pomocy aparatu RTG lekarz poprzez 2 milimetrowe nacięcie wprowadza precyzyjnie igłę do uszkodzonego lub złamanego trzonu kręgowego, przez którą wprowadza się cement utrzymując go w pozycji stabilnej. W ten sposób zapobiegamy dalszemu niszczeniu uszkodzonego trzonu. Co to jest cement kostny? Jest to mieszanina związków akrylowych, która pod wpływem temperatury ciała tężeje. Wypełnienie jednego kręgu zajmuje około pół godziny., dlatego najczęściej chory jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

Czy mogą występować powikłania po tym zabiegu? 

Wertebroplastyka jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, a lekkie powikłania (ok. 5% przypadków) w postaci niewielkiego przecieku do okolicznych tkanek zdarzają się rzadko. Najbardziej niebezpieczny jest wyciek cementu do  kanału kręgowego, który może skutkować porażeniem, jednakże są to bardzo rzadkie przypadki.

Czas oczekiwania na zabieg wertebroplastyki to 3-4 tygodnie. Wykonać go można w ramach NFZ bądź w prywatnych klinikach, w których ceny oscylują od 3.000 zł + cena za implant do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz