Charakterystyka zespołu bolesnego barku


Jak sama nazwa wskazuje (Zespół) tym mianem określa się przynajmniej kilka chorób mogących mieć wpływ na dolegliwości w konkretnym miejscu. Nie inaczej jest z chorobą barków, których przyczyn można doszukać się w zapaleniu torebki stawu ramiennego, uszkodzeniu ścięgna, wiązadeł bądź przeciążeniu mięśni. Objawem jest ból często ostry i nieprzyjemny w okolicach barku, który potrafi bardzo utrudnić życie szczególnie osobom aktywnym fizycznie. W takich momentach zdajemy sobie sprawę jak istotną rolę spełnia w naszym życiu bark, gdy z trudem przychodzi zwykłe podniesienie ręki czy utrzymanie kubka z herbatą w ręce. 

Wybór metody leczenia


Tak jak w każdym medycznym przypadku wybór metody leczenia uzależniony będzie od ustalenia przyczyny występowania bólu. Najczęstszą przyczyną bólu barku jest zwyrodnieniowa choroba stawów u osób w podeszłym wieku (zwyrodnienia tkanki ścięgnistej), a symptomem jest początkowo niewielki ból przy unoszeniu ręki powyżej linii ramion, który z czasem się nasila. 

W innych przypadkach pojawia się nagle, na przykład przy wykonaniu gwałtownego ruchu, a także u osób ćwiczących sporty siłowe, w których dochodzi do uszkodzeń takich jak zapalenia i naderwania ścięgna stożka rotatorów. Osoby ćwiczące powinny dodatkowo uważać na zmiany temperatur (przechodzenia rozgrzanym z ciepłego pomieszczenia do zimnego i z powrotem) wykonując przy tym kolejne ćwiczenia, w których biorą udział barki. Jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie do zapalenia torebki stawu tzw. „zamrożony bark”, ból pojawi się stopniowo po kilku – kilkunastu godzinach by przejść do ostrego i nieprzyjemnego stadium, w którym z trudem będzie można wykonać tak prostą czynność, jaką jest założenie ubierania. Taki rodzaj kontuzji jest bardzo nie przyjemny, a rehabilitacja może potrwać nawet pół roku. Lekarzem zajmującym się tego typu schorzeniami jest ortopeda i to do niego powinniście się udać w pierwszej kolejności. 

Leczenie


W przypadku „zamrożonego barku” liczy się czas - konieczna jest rehabilitacja prowadzona przez doświadczonego terapeutę jak najwcześniej. Wbrew pozorom nie można unieruchomić ręki czekać aż samo się wyleczy, bowiem w torebce stawowej mogą wytworzyć się zrosty usztywniające staw, które później trzeba usunąć operacyjnie. Najlepszą metodą jest właśnie wykonywanie odpowiednich ćwiczeń przywracających ruchomość stawu. Równie skuteczną metodą uzupełniającą będzie magnetoterapia, której zaletą jest działanie przeciw obrzękowe i przeciwzapalne łagodząc odczuwanie bólu.


Jeżeli doszło do uszkodzenia ścięgna stosuje się zabiegi operacyjne przeprowadzane najczęściej metodą artroskopową. 

Zapalenie kaletki podbarkowej polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, fizykoterapii lub wstrzykiwaniu sterydów bezpośrednio do kaletki. 


Miejscowo stosuje się też maści, w zależności od rodzaju schorzenia schładzającą lub rozgrzewającą. 

Pamiętać należy, że każde stawy w tym staw barkowy zachowają swoją sprawność dopóki nimi ruszacie. Tylko w takich przypadkach powierzchnie chrzęstne są odpowiednio smarowane odżywiającym płynem stawowym. Wykonując ćwiczenia należy ruszać chorym ramieniem w kierunku, przy którym występuje ból do tak zwanej granicy bólu. Oczywiście nic na siłę, po prostu przerywamy dalsze wykonywanie ćwiczenia, kiedy ból stanie się nieprzyjemny. W ten sposób powoli zmuszacie staw do pracy i poprawy jego funkcjonowania.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz