Kręcz szyi, co to jest i jak sobie z tym radzić?


Kręcz szyi jest wadą (chorobą) występującą w przeważającej części u niemowlaków, ale u dorosłych również z tym, że przyczyny schorzenia są już zupełnie inne. Kręcz charakteryzuje się  przymusowym odchyleniem szyi w jednym kierunku.

 

Kręcz szyi u dzieci

W przypadku małych dzieci przyczyną powstania schorzenia jest uraz okołoporodowy. Podczas narodzin niemowlę przeciskając się przez kanał rodny może uszkodzić jeden z mięśni szyi, który po pewnym czasie ulega zbliznowaceniu i skróceniu, powstaje w ten sposób przykurcz mięśnia i tzw. kręcz. Do podobnego przykurczu może również dojść w łonie matki w czasie nieprawidłowego ułożenia dziecka. W niektórych przypadkach kręcz szyi jest pochodzenia kostnego i być wynikiem obecności wad rozwojowych w obrębie kośćca bądź zmian w budowie kręgów.

Przy rozpoznaniu należy zwrócić uwagę czy jedna i druga strona ciała dziecka są równie aktywne, zainteresowanie i aktywność tylko jednej strony może świadczyć o wystąpieniu przykurczu mięśnia. Szybko zdiagnozowana dolegliwość pozwala na szybką i skuteczną rehabilitację. Jest to dość istotne bowiem nie leczony stan przykurczu, może doprowadzić do skrzywień kręgosłupa i asymetrii. Ćwiczenia oraz masaże skutecznie radzą sobie w takich przypadkach, tylko w skrajnych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie operacji (zabiegu operacyjnego).

Kręcz szyi u dorosłych

Z kolei  u osób dorosłych kręcz szyi rozwija się stopniowo i dotyczy w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Objawia się przeważnie zwrotem głowy w bok (kręcz boczny), do przodu (kręcz przedni) lub do tyłu (kręcz tylny) w czasie codziennych czynności jak, mówienie, pisanie czy prowadzenie samochodu. Jeżeli taki stan trwa dość długo w przypadku nasilenia kurczu może być dość bolesny. Jak w ogóle dochodzi do problemu ze skrzywieniem szyi? Przyczyną może być przyjmowanie nieprawidłowego ułożenia głowy podczas snu, choroby reumatyczne, dyskopatia, czy przepuklina dysku międzykręgowego. Leczenie polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń mających za zadanie rozciągnąć mięśnie szyi, masaży, fizykoterapii lub wspomnianych wcześniej zabiegu operacyjnego.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

1 komentarze:

  1. Jakikolwiek uraz szyi jest z pewnością bardzo kłopotliwy. Warto sobie w takich kwestiach pomagać odpowiednimi produktami - moja babcia robi regularnie zakupy na https://pomocedlaseniora.pl/, gdzie znajdziecie naprawdę wszystko, co niezbędne seniorowi :)

    OdpowiedzUsuń