Choroby układowe i genetyczne kręgosłupa

Rozróżniamy wiele przyczyn dolegliwości kręgosłupa, mają one zazwyczaj podłoże czysto mechaniczne lub genetyczne. Gwoli wyjaśnienia choroba układowa  kręgosłupa to grupa chorób dotykających kilka rodzajów tkanek i narządów (głównie zapalne choroby reumatyczne), oznacza to, że choroba atakuje cały organizm a nie tylko stawy. Często spotkacie się z określeniem zespołu dolegliwości, który przede wszystkim dotyczy chorób kręgosłupa o podłożu dysfunkcyjnym lub pewnego rodzaju upośledzeń. 


I tak rozróżnić możemy następujące choroby:

- Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS lub potocznie „gościec przewlekły postępujący") dotyczący procesu zapalnego błony maziowej stawów. Mamy tu do czynienia z stopniowym niszczeniu stawów, któremu towarzyszy deformacja, obrzęk, uszkodzenia ścięgien, niedowład oraz ból. Jako, że RZS jest chorobą układową, może ona atakować organy wewnętrzne: płuca,  serce i nerki. Wczesny etap leczenia znacznie spowolni postęp choroby i odbywa się tak jak w postaci osteoporozy (wertebroplastyki czy kifoplastyki).


- Zesztywniające zapalenie stawów (w skrócie ZZSK bądź tak zwana choroba Bechterewa). Ma ono postać przewlekłą i objawia się w postaci postępującej choroby tkanki łącznej kręgosłupa lub
stawów krzyżowo-biodrowych. Objawem tej choroby jest upośledzenie i ograniczenie układu narządu ruchu któremu towarzyszy ból kręgosłupa, najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa. Nie rzadko wymaga leczenia operacyjnego (osteotomia kręgosłupa).


Ból kręgosłupa najczęściej jest konsekwencją dysfunkcji (zaburzeń) kręgosłupa bądź tkanek około kręgosłupowych  http://www.centrumreh.pl/bol_kregoslupa


- Choroba Scheuermanna dotyczy głównie kręgosłupa, w którym przypadku przednia część kręgów ulega pochyleniu, przyjmują one klinowaty kształt (jak w kyfozie).  W większości przypadku dochodzi po prostu do obumierania tkanki kostnej (tak zwanej jałowej martwicy kości - niedostatecznego ukrwienia tkanki kostnej) powodując pochylenie się kręgosłupa w przód. Choroba Scheuermanna występuje głównie u osób bardzo młodych - nastoletnich. O sposobie leczenia decyduje poziom zaawansowania procesu chorobowego. Wcześnie wykryta sprowadza się do użycia gorsetu ortopedycznego, natomiast zaawansowana forma choroby Scheuermanna wymaga stosowania łóżeczka gipsowego lub operacji.


- Achondroplazja, choroba genetyczna, której objawem jest upośledzony wzrost kości i niski wzrost ciała (podobnie jak w zespole Downa). Nieproporcjonalność kończyn nie rzadko powoduje powstawanie skoliozy. W leczeniu stosuje się hormon wzrostu, ale o wiele skuteczniejsza jest metoda Ilizarowa polegająca na chirurgicznym wydłużeniu kończyn dolnych lub górnych. Sam proces leczenia należy do bardzo trudnych i długotrwałych.

- Zespół Reclinghausena to kolejna choroba o podłożu genetycznym (określana też jako nerwiakowłókniakowatości typu I) obejmująca przede wszystkim skórę - przebarwienia skórne, układ nerwowy lub naczyniowy. Dlaczego zatem wymieniliśmy ten rodzaj choroby? Bowiem objawem są tak zwane nerwiakowłókniaki - guzki podskórne których rozwój w kanale kręgowym może doprowadzić do niedowładów i porażenia kończyn. Dodatkowo w zespole Reclinghausena może występować hipotroficzna postać skoliozy, powodująca ucisk na rdzeń. Leczenie polega na korekcji skoliozy, spondylodezy lub chirurgicznym usunięciu nerwiakowłókniaków powodujących deformację kręgosłupa.


- Zespół Marfana, ciężka i rzadka choroba o podłożu genetycznym dotyczącą tkanki łącznej. Charakterystyczne dla tej choroby jest: smukła budowa ciała, ponadprzeciętny wzrost, poważna wada wzroku (sięgającą nawet +/- 15 dioptrii) lub wady układu sercowo-naczyniowego . Często tworzą się też deformacje klatki piersiowej i skrzywienia kręgosłupa. Leczenie osób z zespołem Marfana jest bardzo trudne i opiera się głównie na rehabilitacji, która spowolnia postępowanie choroby. W przypadku problemów z niedomykalnością zastawki aorty - stosuje się leczenie metodą Bentalla, a w przypadku interwencji związanej z zaburzeniami pracy serca czy korekty klatki piersiowej interwencji chirurgicznej.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz