Skolioza nerwowo-mięśniowa


Rodzaj skoliozy rozpoznawany jest na podstawie badania klinicznego, a następnie radiologicznego. Skolioza zostaje stwierdzona w zależności od kąta skrzywienia, który wynosi min. 10 stopni wg metody diagnostycznej Cobba pomagającej obliczyć stopień tego skrzywienia. Leczenie skoliozy zależne jest od typu deformacji, wielkości skrzywienia, wieku dziecka i tempa progresji. Obecne standardy leczenia zalecają:

- Stosowanie fizjoterapii u osób ze skoliozą poniżej 25 stopni,  
- Łączenie fizjoterapii wraz ze stosowaniem gorsetu u osób ze skrzywieniem powyżej 25 stopni,
- Zastosowanie leczenia operacyjnego w przypadku rozpoznania skoliozy około 50 stopni.

Skolioza nerwowo-mięśniowa (neurogenna)

Skolioza neurogenna jest to deformacja kręgosłupa wynikająca z zaburzeń funkcji układu mięśniowego lub układu nerwowego i zazwyczaj występuje u dzieci z mózgowym porażeniem (urazy czaszkowo – mózgowe, guzy mózgu i rdzenia kręgowego), przepukliną oponowo-rdzeniową, rdzeniowym zanikiem mięśni lub dystrofii mięśniowej. Najliczniejszą, bo 90% grupę stanowią chorzy z dystrofią mięśniową takimi jak miopatie wrodzone (choroby mięśni, w których włókna mięśniowe z różnych powodów nie funkcjonują prawidłowo) czy artrogrypoza.

Częstość występowania skoliozy nerwowo-mięśniowej jest naprawdę duża bowiem  w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego stanowi od 20 do 80% przypadków i aż 70% do 90% we wspomnianej już grupie osób z chorobami nerwowo- mięśniowymi. Dodatkowo progresja skrzywień kręgosłupa występuje częściej niż u pacjentów ze skoliozą idiopatyczną.


Leczenie skoliozy nerwowo-mięśniowej

Zwichniecie biodra towarzyszące deformacji kręgosłupa oraz skośne ustawienie miednicy sprawia, że leczenie chorych ze skoliozą nerwowo- mięśniową jest niezwykle utrudnione. Jest to proces trudny i najczęściej kończy się on wykonaniem zabiegu operacyjnego. 

Stosowania fizjoterapii w procesie leczenia zachowawczego w przypadku tego rodzaju skoliozy to rzadkość bowiem wymaga to szerokiej wiedzy i znajomości wielu zagadnień z dziedziny ortopedii, neurologii i pediatrii popartych nie mówiąc już o specjalistycznych umiejętnościach praktycznych. Tylko nieliczne wyspecjalizowane ośrodki podejmują się leczenia pacjentów ze skolioza nerwowo- mięśniową. 

Wskazaniem do leczenia operacyjnego (kifektomii) jest progresja zagrażająca utratą funkcji i powikłaniami narządowymi lub przewlekłe uszkodzenia skóry. Najistotniejszym efektem operacji jest poprawa jakości życia — możliwość wykonywania czynności manualnych lub poprawy siedzenia.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję. Od jakiegoś czasu mam problemy z kręgosłupem i nie wiedziałam co moze być przyczyną. Wyczytałam ostatnio na https://www.spokojnysen.net/
    że bardzo duży wpływ na nasz kręgosłup ma materac. Zastanawiam się nad kupnem materaca piankowego, który dopasuje się do mojego kręgosłupa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie nie wiem jaki materac dla dziecka wybrać przy skoliozie :(

    OdpowiedzUsuń