Discektomia szyjna


Discektomia to zabieg polegający na usunięciu chorego krążka międzykręgowego i zastąpieniu go implantem (stabilizatorem) odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej. Stabilizator ten pozwala zachować prawidłową biomechanika kręgosłupa, a jednocześnie pełni rolę odbarczenia struktur nerwowych z uzyskaniem usztywnienia kręgosłupa na operowanym poziomie.

Z jakiego powodu wykonywany jest zabieg discektomii szyjnej? 


Bezpośrednią przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego na odcinku kręgosłupa C1-C7. Standardowo dotyczy to grupy osób w wieku podeszłym, ale odnotowano przypadki przepukliny niemal w każdej grupie wiekowej. Osoby narażone na tego typu dolegliwości najczęściej zmuszone są do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, a w takiej pozycji jest najtrudniej zachować pozycję jak najmniej obciążającą kręgosłup. Taki stan rzeczy szybko doprowadza do spięcia mięśni, kompensacji, asymetrii i coraz szybciej postępującej choroby zwyrodnieniowej.


Do zabiegu discektomii szyjnej kieruje się pacjentów: 


- U których zaobserwowano w badaniu rezonansem magnetycznym poważne zmiany mogące mieć  wpływ na powstanie nieodwracalnych zmian rdzenia kręgowego wskutek jego ucisku.  Z reguły takie osoby odczuwają zaburzenia czucia dotyku – niedowład ręki  (problem z utrzymaniem różnych przedmiotów w ręku), drętwienia lub mrowienia.  

- Jeżeli pacjent odczuwa przewlekły lub nawracający silny zespół bólowy szyi lub karku, 
niepoddający się leczeniu fizykoterapii. Tego typu problemy wynikają z ucisku na wrażliwe struktury nerwowe przez przepuklinę krążka miedzykręgowego. Ucisk może wynikać również z postępu zmian zwyrodnieniowych więzadeł lub kostnych w postaci osteofitów.

Przed zabiegiem pacjent poddawany jest niezbędnym badaniom takim, jak badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG, elektrolity itp. W razie potrzeby badania te uzupełniane są o rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową odcinka szyjnego kręgosłupa. Zabieg wykonuje anestezjolog w znieczuleniu ogólnym przy czym zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia na 4 godziny przed operacją.

Poprzez niewielkie nacięcie skórne dociera do przedniej powierzchni kręgosłupa i usuwa problematyczny krążek międzykręgowy (w tym chorobowo zmienione tkanki miękkie) w miejsce którego wstawia się stabilizator międzykręgowy wypełniony materiałem kościotwórczym przyspieszającym proces zrostu kostnego. Czas hospitalizacji trwa około 1-2 dni. Następnego dnia po zabiegu w trakcie zmiany opatrunku usuwany jest dren pozostawiony w celu zapobiegania narastaniu krwiaka pooperacyjnego.

Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia, receptę na leki przeciwbólowe oraz informacje o datach zmian opatrunku, usunięcia szwów (około 7 dni po zabiegu) i kontroli pooperacyjnej. 

W trakcie pierwszego etapu rehabilitacji trwającej około 4 tygodnie istotne jest właściwe poruszanie się nienarażające kręgosłupa na przeciążenia, nagłych ruchów skrętnych czy skłonów. Odradza się też jazdy samochodem jako kierowca przynajmniej przez 6 tygodni po zabiegu. Po tym okresie zaleca się dalszą rehabilitację, dobieraną już indywidualnie w każdym przypadku. Powrót do pełnej funkcjonalności z reguły nie trwa więcej niż 2 miesiące, a w przypadku osoby uprawiającej aktywnie sport 3 miesiące.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

1 komentarze:

  1. Nie ma chyba nic gorszego jak ból szyi, ten odcinek kręgosłupa może dawać bolesne dolegliwości nawet jak źle siedzimy, dużo pracujemy przy komputerze. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że ból to już choroba. Wtedy warto na pewno odwiedzić https://carolina.pl/ . To sprawdzona placówka gdzie wiedzą jak diagnozować i leczyć takie problemy.

    OdpowiedzUsuń