Kyfoplastyka tak jak w przypadku wertebroplastyki polega na wstrzyknięciu cementu do trzonu kręgu z tą różnicą, że tutaj wykorzystuje się specjalny balon służący do podniesienia i nastawienia złamanego kręgu. Następnie balon jest wyjmowany, a pusta przestrzeń wypełniona zostaje cementem kostnym (stąd też wziął się termin kyfoplastyka balonowa). W porównaniu z wertebroplastyką w kyfoplastyce ryzyko wycieku cementu jest znacznie mniejsze.
Dość często stosuje się dwa balony, by jeszcze lepiej ustabilizować ustawianą kość w prawidłowej pozycji. Z przyczyn oczywistych cena takiego zabiegu jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku wertebroplastyki.
Pozostałe zalety kyfoplastyki:
- dzięki uniesieniu złamanego trzonu kręgu i utworzenie przestrzeni do podania cementu zmniejszamy ryzyko jego wycieku,
- w kyfoplastyce wstrzykuje się cement o znacznie większej konsystencji oraz pod niższym ciśnieniem w porównaniu do wertebroplastyki.
Kyfoplastyka przeciwwskazania
Podstawową przyczyną uniemożliwiającą wykonanie zabiegu kyfoplastyki jest:
- uszkodzenie ściany tylnej trzonu w wyniku złamania, ucisk fragmentów kostnych na rdzeń kręgowy,
- złamanie uniemożliwiające dostęp do trzonu kręgu
- ucisk fragmentów kostnych na rdzeń kręgowy,
- osteoblastycznye (cechujące się zagęszczeniem struktury kości) przerzuty nowotworowe
- prawie całkowita utrata wysokości trzonu kręgu (choć nawet przy 80% obniżeniu wysokości kręgu wykonano udane przypadki wykonania zabiegu). W kręgosłupie piersiowym wygląda to trochę inaczej bowiem stopień kompresji rzędu 50% może uniemożliwiać bezpieczne wykonanie zabiegu.
Warte odnotowania w tym miejscu jest, że co prawda zabiegi wertebro- i kyfoplastyki zapobiegają ponownemu złamaniu operowanego kręgu, to po 2-3 latach spostrzeżono pewne przypadki złamania kręgów sąsiadujących z kręgiem wypełnionym cementem ( odpowiednio 2/3 przypadków sąsiadujących do 1/3 złamań kręgów niesąsiadujących). Jako, że u osób starszych z przyczyn zmniejszenia elastyczności dyski międzykręgowe nie są już tak dobrymi amortyzatorami, może wystąpić zwiększony nacisk na sąsiadujące osteoporotyczne kręgi.