Przyczyny bólu pleców w okolicach łopatek


Ból między łopatkami lub w okolicy jednej czy drugiej łopatki na wysokości odcinka piersiowego  kręgosłupa to często występująca dolegliwość. Najczęściej skarżą się na nią osoby wykonujące pracę biurową np. przed monitorem, osoby których praca wymusza długotrwałą pozycję z lekkim pochyleniem do przodu, a także uprawiający sport, ale o tym w dalszej części tekstu.

Ból kręgosłupa między łopatkami zazwyczaj jest objawem chorób kręgosłupa, przeciążeń lub wad postawy. W celu zdiagnozowania przyczyny potrzebna jest wizyta u specjalisty oraz dokładna diagnostyka. Sam ból może być niestały, miejscowy, rozlany na cały piersiowy odcinek kręgosłupa lub nasilać się przy określonych ruchach i pozycjach. 

Nie mniej jednak przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała to najczęstsza przyczyna takich dolegliwości i dotyczący wielu osób w różnym wieku. Nieprawidłowa postawa pogarsza naszą sprawność fizyczną, niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i dolegliwości bólowe. Należy więc jak najczęściej utrzymywać plecy proste i niezaokrąglone.

Warto zwrócić uwagę, że ból między łopatkami  może być przyczyną wystąpienia neuralgii międzyżebrowej lub u kobiet w ciąży

W pierwszym przypadku jest to nerwoból związany z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, które unerwiają skórę i mięśnie, a pacjenci odczuwać mogą ból obejmujący okolice łopatek. U kobiet w ciąży postawa ciała i sposób poruszania się, która przed ciążą była inna, zwłaszcza  powiększony biust może przeciążyć odcinek piersiowy na wysokości łopatek.


Ból między łopatkami u osób uprawiających sport

Przeciążenia tkanek miękkich powodujących ból między łopatkami występuje często u osób uprawiających bieganie lub jazdę na rowerze. Wskutek nadmiernego obciążenia obręczy barkowej może dojść do przeciążenia mięśnia czworobocznego decydującego o ruchach łopatek oraz odpowiadającego za ustawienie głowy, oraz barków. 

Osoby uprawiające sporty siłowe i podnoszenie ciężarów szczególnie są narażeni na przeciążenia — zwłaszcza  mięśnia dźwigacza łopatki. Do kontuzji może dojść np. podczas wykonywania martwego ciągu ze zbyt wysoko uniesioną głową do góry, tak jak robią zawodnicy dwuboju olimpijskiego. 



To tylko kilka przykładów i w każdym sporcie występują podobne przeciążenia np. środkowy reprezentacji Polski w siatkówce, Mateusz Bieniek pauzował przez trzy tygodnie z powodu naderwania mięśnia dźwigacza łopatki, a kontuzji doznał w trakcie wykonywania zagrywki. 


Inne choroby kręgosłupa, które mogą powodować ból między łopatkami: 

- Spondyloza,
- Dyskopatia, zmiany na poziomie dolnych kręgów szyjnych, mogą promieniować aż do okolicy łopatek,
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), zmiany zaawansowane mogą prowadzić do unieruchomienia kręgosłupa w odcinku piersiowym,
- Skolioza kręgosłupa w odcinku piersiowym.



Jak leczyć przyczyny bólu między łopatkami?

Na pewno nie powinniśmy niczego robić na własną rękę, zawsze należy udać się do lekarza. Specjalista powinien zebrać dokładny wywiad o stanie ogólnym i historii powstania bólu. Diagnostyka uzupełniająca w postaci badań obrazowych RTG, TK, czy rezonans magnetyczny będzie bardzo pomocna. W przypadku leczenia większości dolegliwości konieczna będzie rehabilitacja. Może ona polegać na wykonywaniu tzw. mobility (urazy dźwigacza łopatki) poprzez uciskanie przykurczonych mięśni (punktów spustowych), a następnie rozciągnięciu ich.

Share this:

O AUTORZE

Na odzień staramy się wspierać swych pacjentów fachową wiedzą i poradą w rozwiązywaniu trudnych i skomplikowanych przypadków związanych z dolegliwościami kręgosłupa. Wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia w Świecie medycyny do niesienia skutecznej pomocy w codziennej rehabilitacji.

2 komentarze:

  1. Ja to mogę Ci zaproponować klinikę http://rehapro.com.pl. Ogólnie to taka typowo ortopedyczna placówka. Mają wielu lekarzy, dlatego bardzo szybko można się tam dostać. Bardzo dbają o każdego kto przychodzi do nich po pomoc. Zobacz sobie ich stronę rehabilitacja, bo dużo tam mają informacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy to nie może być kręgozmyk? Tutaj czytam https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/kregozmyk/ i objawy są całkiem podobne. Ale wiadomo na odległość nie można zdiagnozować, musisz udać się tak czy siak do lekarza

    OdpowiedzUsuń