Spondyloza to nic innego, jak postępujący w raz z wiekiem (przeważnie po 40 roku życia), zanik krążków międzykręgowych kręgosłupa, bądź trzonów kręgów. Następuje to najzwyczajniej z powodu zużywania się tkanek oraz odwodnienia, krążki tracą swoją sprężystość przez co dochodzi do pogorszenia amortyzacji i braku stabilizacji kręgosłupa. Brak aktywności fizycznej jeszcze bardziej pogłębia te procesy dlatego istotne jest dbanie o swoją sprawność oraz dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu.
W przypadku gdy krążki międzykręgowe wywierają nacisk na brzegi kręgów, powoduje to przerost kości i tworzenie się wyrośli lub dziobów kostnych – inaczej mówiąc osteofitów. Do przerostu kości może dojść również na powierzchni trzonów kręgów lub otworów międzykręgowych. Powstałe wyrostki kręgowe najczęściej blokują otwory, którymi wchodzą i wychodzą korzenie nerwowe, podrażniając je.
Spondyloza dotyczy każdego odcinka kręgosłupa, zarówno lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego.
Jakie są inne przyczyny występowania spondylozy?
- nieprawidłowa postawa ciała (stojąca i siedząca),
- przebyte urazy kręgosłupa lub inne schorzenia, takie jak skolioza i kręgozmyk, dotyczy szczególnie osób, których „dotknęła” spondyloza piersiowa,
- Częste przeciążenia statyczne i dynamiczne związane z pracą lub uprawianym sportem (podnoszenie ciężarów) ,
- zaburzenia hormonalne
Objawy – kiedy możemy podejrzewać spondylozę
- Ból kręgosłupa lędźwiowego, który na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych może promieniować jednocześnie do kości udowej i kolana,
- Uczucie zesztywnienia (ograniczenie ruchomości kręgosłupa),
- Bóle szyi, barków mogące promieniować wzdłuż ramienia aż do łokcia, dotyczy w szczególności osób ze spondylozą odcinka szyjnego,
- Osteofity i zwężenie przestrzeni międzykręgowych widoczne na zdjęciu RTG kręgosłupa,
- Niedowłady i osłabienie siły mięśni, zaburzenia czucia.
Leczenie spndylozy
Leczenie spondylozy bardziej przypomina profilaktykę bowiem skutków zwyrodnieniowych nie można odwrócić. Można natomiast ale można zmniejszyć działanie czynników, które zmiany chorobowe przyspieszają.
W okresach ostrych dolegliwości bólowych zastosować można niesteroidowe leki przeciwzapalne, zastrzyki sterydowe oraz leki rozluźniające mięśnie
Najbardziej skutecznymi są:
Ćwiczenia rehabilitacyjne - Regularne wykonywanie ćwiczeń oraz wzmacnianie i rozciąganie mięśni stabilizujących kręgosłup. Celem zabiegów rehabilitacyjnych jest odciążenie zmęczonych uciskiem krążków międzykręgowych.
Terapia manualna - Za pomocą odpowiednich technik terapii manualnej można zlikwidować zaburzenia funkcjonalne w kręgosłupie oraz przywrócić fizjologiczną ruchomość pomiędzy stawami.
Magnetoterapia - zabiegi łagodzące stany zapalne
Chirurgia – zabiegi operacyjne stosowane są w przypadkach zakleszczenia korzenia nerwu przez osteofity.
Dolegliwości ze strony kręgosłupa czy stawów mogą pojawiać się z wiekiem, na to nie zawsze mamy wpływ. Co innego jeśli przydarzy nam się jakaś kontuzja, to na szczęście w większości przypadków odwracalny stan. Na na tej stronie znalazłam informację czym może być spowodowany ból w obrębie nadgarstka i czym jest dokładnie zespół de Quervaina.
OdpowiedzUsuń