Model codziennego funkcjonowania (np. wielogodzinna praca) wielu z nas nie pozwala na zaspokojenie najważniejszych potrzeb organizmu, od pożywienia po odpowiednią aktywność fizyczną, a pogłębiamy to dodatkowo przez niewłaściwą postawę podczas pracy czy odpoczynku. Dochodzi w tym przypadku bardzo często do narastających przypadków chorób narządu ruchu, zwłaszcza, jeżeli chodzi o kręgosłup. To tutaj zaczynają się najczęstsze przyczyny dolegliwości nawet te, które z pozoru nie mają nic z kręgosłupem wspólnego. Jeżeli nie będziecie nic robili w tej materii objawy te mogą przyjąć charakter postępujący i nieleczone mogą prowadzić do niepełnosprawności. W procesie rehabilitacyjnym skutecznymi technikami masażu tkanek głębokich są techniki oparte na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym bądź tak zwanych punktów spustowych.
Masaże terapeutyczne mają działanie miejscowe, których celem jest likwidacja istniejących objawów, poprawy i ich ukrwienia lub systematycznej profilaktyki. Techniki masażu są bezpieczne dla pacjenta, a wskazaniami do wykonywania tej formy masażu będą schorzenia narządu ruchu, którym towarzyszą zmiany w obrębie układu mięśniowo powięziowego. Masażu tkanek głębokich powinien być wykonywany powoli, tak, aby tkanki mogły odpowiednio zareagować i ulec odkształceniu, oraz aby sprawnie i szybko „odczytać”, jakie informacje przekazuje ciało pacjenta. Zaletą tego rodzaju masażu wbrew pozorom nie polega na użyciu dużej siły, to zdecydowanie pozwala fizjoterapeucie na uniknięcie urazów i przeciążeń kciuków bądź palców. Wystarczy, że terapeuta wykorzysta ciężar własnego ciała oraz pracę nóg w sposób płynny i bez zbędnych ruchów.
Bardzo ciekawą i skuteczną metodą jest łączenie technik masażu tkanek głębokich z innymi formami masażu, sportowym, klasycznym czy relaksacyjnym takim jak fotel Kennedy - szerzej o tej metodzie przeczytacie tutaj: http://www.centrumreh.pl/masaze_terapeutyczne_kregoslupa. Dodatkowo i masażysta i pacjent wzbogaca swój warsztat pracy o efektywne techniki.
Masaż jak najbardziej, u mnie taki leczniczy pomógł pozbyć się nadmiernego spięcia mięśni. Ale zaczynałem od badań czy masaże są u mnie wskazane, jak nie wiesz gdzie i jak zbadać kręgosłup to zobacz tutaj porady. W tym szpitalu można wykonać pełną diagnostykę i podjąć leczenie. Mają najlepszych specjalistów.
OdpowiedzUsuń